reklama

„Paprče“ preč od Banskobystrického samosprávneho kraja alebo Šanca na reparát

Dva roky od vyhlásenia výsledkov volieb do orgánov samosprávnych krajov je úplne zjavné, že občanom Banskobystrického samosprávneho kraja sa nemohlo stať nič horšie, ako to, čo prežívame práve dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na jednej strane tu máme predsedu, ktorý sa doposiaľ prezentoval viac kontroverznými činmi, ako svojou prácou. Na strane druhej tu máme väčšinový klub SMER-u, ktorý podľa rád zo straníckej centrály akoby chcel dokázať omyl voličom, ktorí odovzdali svoj protestný hlas Kotlebovi.

Bezprostredne po svojom zvolení predseda BBSK vyhlásil, že jeho prioritami je „zlepšenie sociálnej situácie slušných ľudí, vybudovanie perspektívy pre mladých a zlepšenie bezpečnostnej situácie aj v odľahlých častiach kraja“. Skutočne, priority hodné víťaza. Je na každom z jeho voličov, ako si vedia jeho prínos s odstupom času vyhodnotiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek odvážnym volebným sľubom kraj naďalej trápi vysoká nezamestnanosť. Aj keď táto problematika spadá pod rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, za dva roky sme si nevšimli žiadnu významnú aktivitu Úradu BBSK na zlepšenie zamestnanosti. Ako alibi k jeho sľubu malo poslúžiť niekoľko desiatok dlhodobo nezamestnaných. Ich prácu využívala Banskobystrická regionálna správa ciest pri údržbe župných ciest, a ktorých v skutočnosti zamestnávali konkrétne obce prostredníctvom projektov úradu práce. Zlepšiť sociálnu situáciu v kraji sa mu ani náznakom nepodarilo riešiť cez samosprávne kompetencie pri zabezpečovaní prímestskej autobusovej dopravy, sociálnych alebo zdravotníckych služieb.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Namiesto výsledkov provokácie

Je zrejmé, že kraj nedostatočne využíva svoj potenciál v cestovnom ruchu. Dodnes u nás nebola založená krajská organizácia. Do očí bijú rozbité cesty do najnavštevovanejších turistických stredísk. Neistá situácia zavládla v školských a kultúrnych zariadeniach. 

Veľmi zle vyznel aj okamžitý odchod odborníkov a skúsených zamestnancov z odborných útvarov Úradu BBSK. Kvôli opakovanému vetu predsedu kraja začali pracovať odborné komisie zriaďované pri Zastupiteľstve BBSK s veľkým meškaním. A predseda sa ani nesnaží nachádzať spoluprácu s poslaneckými klubmi. 

Namiesto hmatateľných výsledkov, ktoré by kraj posúvali k lepšiemu, sa oveľa viac skloňovali provokácie a opakované znevažovanie odkazu SNP, nedotiahnuté podnety vo veci údajného odvádzania tzv. „dvadsiatkov“ zamestnancami úradu na jeho súkromný účet. Opakovala sa rétorika namierená proti členstvu krajiny v euroatlantických štruktúrach, antisemitské provokácie v propagačno-informačnom občasníku Bystrický kraj, protirómske vyhlásenia a zneužívanie témy utečencov na vytĺkanie politického kapitálu pre politickú stranu. Je zjavné, že predseda kraja nutne potrebuje mediálnu pozornosť. V zmysle každá neplatená reklama je dobrá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj preto sa pred rokom rozhodol nerealizovať už schválené projekty deinštitucionalizácie domovov sociálnych služieb (teda projekty vytvorenia a zabezpečenia podmienok pre nezávislý a slobodný život všetkých občanov odkázaných na pomoc spoločnosti v prirodzenom sociálnom prostredí komunity), čím kraj prišiel o 4,4 mil. eur.

Má hlavné slovo stranícka centrála?

Na druhej strane sa pozrime na činnosť väčšinového klubu strany SMER-SD, ktorý v zastupiteľstve len s ťažkosťami podporuje hlasovania týkajúce sa rutinnej úpravy rozpočtu, od ktorých často závisí financovanie škôl, domovov sociálnych služieb a kultúrnych zariadení. V rámci komisií neprechádzajú dôležité rozhodnutia, ako je schválenie registra nevyhnutných opráv ciest II. a III. triedy v správe Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že väčšinový klub koná účelovo, podľa pokynov straníckej centrály. Že sa udeje niečo výnimočné, naznačilo už historicky prvé výjazdové zasadnutie Vlády SR v metropole stredného Slovenska.

V deň, kedy sme si v časoch minulého režimu povinne pripomínali Víťazný február, sa premiér vyjadril, že svojou nečinnosťou Kotleba pripravil občanov kraja o milióny eur. Pritom zauvažoval nad možnosťou odobrať rozhodovacie právomoci pri čerpaní eurofondov samosprávnemu kraju a previesť ich na mesto Banská Bystrica. V tom čase už bolo rozhodnuté o tom, čo malo nasledovať. O mesiac boli Úradu BBSK doručené oznámenia o jednostrannom odstúpení od Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na dva investičné projekty: 

  • Modernizácia a rekonštrukcia ciest Sucháň - Čebovce - Opava na posilenie vybavenosti územia

  • Likvidácia povodňových škôd v okrese Revúca

Dôvody na odstúpenie od zmlúv hľadalo ministerstvo na dvakrát. Najprv to mala byť „nečinnosť“ Úradu BBSK a po námietke a preukázaní zmluvy s dodávateľmi prác napokon „omeškanie s realizáciou aktivít“. Dodatočné hľadanie dôvodov na vypovedanie môže poukazovať aj na to, že v SMER-e sa rozhodli „naštvať“ občanov kraja. Posledné aktivity projektov za 4 038 000 eur schválené v predchádzajúcom období, mali byť ukončené začiatkom roku 2015. 

Kraj vs. Ministerstvo

Začiatkom februára bola podpísaná zmluva s víťazom verejného obstarávania o čom bol Riadiaci orgán pre Regionálny operačný program informovaný. Ten istý mesiac boli odovzdané staveniská a zahájené práce. Pri aktívnej komunikácii sprostredkovateľského orgánu s riadiacim orgánom je možné takéto úpravy harmonogramu riešiť jednoduchým dodatkom k zmluve. Omeškania boli bežné vo väčšine starších projektov. V niektorých prípadoch sa dodatky podpisovali dokonca aj po realizácii stavieb. Tieto pravidlá si nastavuje Slovensko, nie Brusel. 

V máji Úrad BBSK podal žalobu na bratislavský okresný súd proti Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka o určenie neplatnosti odstúpení od zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na obidva projekty. Nasledovali podnety na Európsku komisiu a Najvyšší kontrolný úrad vo veci „nehospodárneho využívania verejných zdrojov“ a ďalšia žaloba proti ministerstvu pôdohospodárstva vo veci „neplatného, diskriminačného a účelového odstúpenia od zmlúv“. 

Bude zaujímavé sledovať, ako tieto inštitúcie rozhodnú. Jedno je však isté, miesto 4 038 000 eur mali tieto nevyhnutné opravy ciest vyjsť kraj len spoluúčasť (238 000 eur). Zvyšné prostriedky by sa v kraji mohli použiť inak. Mohli slúžiť na ďalšie opravy poškodených ciest, či opravy škôl, sociálnych a kultúrnych zariadení. Úplne prakticky sa mali dať tieto prostriedky vyčerpať aj spätne v tomto plánovacom období, keďže procesy sú riadne zdokumentované a skontrolované. 

Občania BBSK sú v tejto hre rukojemníci. Hrozí, že to, čo kraj za 4 roky zamešká, budeme naprávať ďalších 20 rokov. Blížiace sa parlamentné voľby môžu byť pre občanov Banskobystrického samosprávneho kraja prvou šancou na reparát.

Ak sa vám blog páči, hlasujte zaň, prosím, na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Stano Horník

Stano Horník

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som najmä fanúšik prírody, cestovného ruchu a tradičného obhospodarovania. Práve ich spojenie a vytvorenie podmienok pre mikropodnikanie v týchto oblastiach je cestou, ako dať v odľahlejších regiónoch ľuďom prácu a priestor na sebarealizáciu. Na tom pracujem ako primátor Hriňovej, ale aj ako podpredseda strany Šanca, za ktorú kandidujem do parlamentu.HriňováFacebookWeb Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu