Sú mestá a obce naozaj nezodpovedné?

Autor: Stano Horník | 20.4.2015 o 8:33 | (upravené 20.4.2015 o 9:24) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  1416x

Stovky kilometrov na cestách po slovenských regiónoch, hodiny diskusií s ľuďmi, ktorí sú najbližšie k občanom. Také boli posledné týždne tímu Šanca na stretnutiach so starostami a primátormi. Práve zástupcovia miestnych samospráv vedia kvôli naliehavosti vzniknutých problémov, vďaka skúsenostiam a autonómnemu rozhodovaniu obecných zastupiteľstiev nachádzať unikátne a často krát jednoduché riešenia, s ktorými si dlhé roky nevie poradiť štát. Paradoxne a nezriedka sa takéto riešenia zrodia pri porušení nedostatočných a zlých legislatívnych noriem. 

Centrálna moc samosprávam desaťročia nakladá kompetencie bez adekvátneho finančného krytia. Povinnosti obcí sa neustále rozširujú. Na druhej strane im do výlučne samosprávnych kompetencií zasahuje štát. Od roku 2009, kedy sa samosprávy zodpovedne pripojili ku konsolidácii verejných financií počas krízového obdobia, štát nedorovnal výšku podielových daní na pôvodnú úroveň. Už vôbec nedochádza k vyrovnávaniu rozdielov v ekonomicky slabých regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, silným vysťahovalectvom, či vysokým podielom rómskeho obyvateľstva.

Od decentralizácie verejnej správy v roku 2015 nedošlo ku objektivizácii prerozdelenia výnosu dane z príjmov miestnej samospráve o miestne špecifiká. Jediné zmeny sa týkali zvýhodnenia jednotlivých vybraných samospráv, ktoré si zmenou metodiky prilepšili o milióny eur s posvätením našej stavovskej organizácie.

Ani eurofondy neboli pre mnohé obce a mestá očakávanou pomocou. Aj tí, ktorí úspešne čerpali prostriedky na zlepšenie občianskej vybavenosti, poukazujú na bigotnú byrokraciu, svojvôľu riadiacich orgánov, problémy s verejným obstarávaním, meškajúce platby a „balkánsky syndróm“ pri ich požehnávaní. Napriek tomu, že každý starosta má v zásobníku pripravenú kopu projektových zámerov, za celé plánovacie obdobie neboli predložené vhodné výzvy. Alokácie v mnohých výzvach sa ukázali ako nedostatočné. Neexistuje ani náznak nádeje, že tomu bude inak v tomto plánovacom období.

Napriek tomu sa premiér na konferencii o čerpaní eurofondov, aj za prítomnosti eurokomisárky pre miestny a regionálny rozvoj vyslovil, že za neefektívne čerpanie eurofondov môžu obce a mestá! V jednom okamihu si vyrobil alibi a našiel vinníka. Uvidíme, ako tie isté slová zopakuje na Sneme ZMOS-u koncom tohto mesiaca.

Pomenovanie problémov, ako dlhodobo neriešená rómska otázka, absencia generálneho zákona, problém s vysporiadavaním pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu, očakávané problémy s prebiehajúcou elektronizáciou verejnej správy, následky schválenia nového zákona o odpadoch, nevymožiteľnosť stavebného zákona, absencia efektívneho zákona o podpore športu, chýbajúce prostriedky na sociálnu oblasť a regionálne školstvo, municipalizácia, no predovšetkým návrhy riešení sú pre nás nezaplatiteľnou skúsenosťou.  

Verím, že Klub starostov a primátorov, ktorý pravidelne organizujeme v rôznych mestách a obciach Slovenska, bude platformou na predstavenie vízie, kde budú naše regióny o 10 - 15 rokov. Úspešná krajina sa opiera o silné regióny. Aj reťaz je taká silná, aké silné je jej najslabšie ohnivko.                                       

Ak sa vám článok páčil podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?